„Svazek agenta StB Radslava Kinského s krycím jménem Čingischán je archivován a na základě zákona o zveřejnění dokumentů StB vám bude zpřístupněn.“ Tento dopis obdržel jeden ze zájemců o dokumenty, které by měly pomoci osvětlit naši komunistickou minulost. Zákon platí od konce března a tato odpověď by mohla být svědectvím o tom, jak funguje.

Omluvte nás

Mohla by, kdyby žadatel neobdržel od ministerstva vnitra o měsíc později jiný dopis, ve kterém stálo: „Osobní svazek Radslava Kinského není v současné době k dispozici, neboť byl v minulosti zničen. První odpověď byla bohužel chybná.“ Respekt má ale k dispozici dokumenty, které prokazují, že svazek je veden pod číslem 41898 na současné rozvědce. Radslav Kinský s komunistickou rozvědkou spolupracoval a v roce 1958 byl jako agent vysazen do Francie. Jeho svazek nebyl skartován a v roce 1996 jej měl k dispozici Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. O další měsíc později, po stížnosti Radka Schovánka z Československého dokumentačního střediska, který o existenci spisu také věděl, se dokument najednou našel. „Je nám to líto, chyba vznikla u naší úřednice, která dostala svazek z rozvědky. Nebyl to úmysl,“ říká šéf bezpečnostního odboru ministerstva vnitra Aleš Šulc. Spoluautor březnového zákona o zveřejnění svazků StB, historik Pavel Žáček, je přesvědčen, že případ Čingischán je dobrým příkladem, jak se vnitro snaží blokovat přístup k dokumentům. Podle Žáčka se do dvacátého března…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte