Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Na radiaci platí vodka

Knížky běloruské reportérky Světlany Aleksijevičové jsou u nás bohužel známy jen nepatrně, třebaže ve světě byly už přeloženy do sedmnácti jazyků. Autorka se zabývala např. tématem ženy ve válce v knize U vojny ně ženskoje lico, která vyšla i česky pod názvem Válka nemá ženskou tvář, nebo životem vojáků, kteří bojovali v Afghánistánu (Cinkovyje malčiki). Letos v létě vyšla v brněnském nakladatelství Doplněk i její poslední knížka Modlitba za Černobyl (Černobylskaja molitva). Aleksijevičová si všímá témat nikterak líbivých a zpracovává je svou nelítostně objektivní metodou. Nevyšetřuje fakta, nepřináší politické komentáře, ale zpovídá lidi. Svědectví a osudy konkrétních osob jsou to jediné, co ji zajímá, ať už jde o Afghánistán nebo Černobyl.

Radiace na plotě

Aleksijevičová, která z osudové Gomelské oblasti sama pochází, se sem vrací po deseti letech, v době, kdy prezident Lukašenko rozhlašuje, že černobylská katastrofa je už zažehnána. Na svou černobylskou reportáž dojíždí s přestávkami tři roky. Během té doby postihuje radiace i ji samotnou, musí se delší dobu léčit a s pomocí solidární akce amerických spisovatelů se to úspěšně zdaří. Hasiče, kteří byli tenkrát na místě tragédie nasazeni ze všech záchranářů jako první, už nezastihla naživu. V monolozích doslova reprodukovaných promlouvají jejich vdovy, tehdy novomanželky. Svěřují se s vlastními milostnými příběhy, plnými lásky i zoufalství, neschopnosti pochopit, co se vlastně stalo a proč.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.