Ulice starobylého Freistadtu, prvního většího rakouského města na silničním tahu z Českých Budějovic do Lince, nepůsobí dojmem, že budou brzy evakuovány kvůli jadernému zamoření. Přesto lze vedle vyzdobených pasáží a také přímo před radnicí narazit na cedule s nápisem „Freistadt by musel též být evakuován“. Transparenty to dále příliš nevysvětlují, ale každý ví, o co jde. Občané mají podepsat petici, jejíž text Vídeň vyzývá k vetování vstupu Česka do Evropské unie, pokud české úřady neodstaví jadernou elektrárnu Temelín.

Starostova starost

Je čtvrtek odpoledne, čtvrtý den sbírání podpisů. Archy jsou k dispozici v budově radnice. Nevzniká tam fronta, ale úředníci, kteří ověřují totožnost signatářů, se stejně nenudí. Každou hodinu přijde deset až dvacet osob. „Máme ve městě skoro pět a půl tisíce oprávněných voličů a svůj souhlas vyjádřilo už zhruba tisíc,“ říká Emmerich Hiessl, vedoucí úřadu. „Mnozí řekli, že přišli i kvůli Zemanově výroku o tom, že jsou Svobodní postfašisté,“ vypráví a dodává: „Tenhle důvod hrál dle mého názoru roli tak u třetiny signatářů.“ Ve středu, kdy se výrok českého premiéra rozkřikl, a poté ve čtvrtek byla prý účast větší než předtím v pondělí a úterý. Podepisující lidi nelze charakterizovat podle věkových či jiných skupin. Jsou mezi nimi staří i mladí, ženy i muži. Přicházejí v hloučcích nebo jako jednotlivci. "Pokud to je Čechům všechno jedno, pokud si ani po hraničních blokádách neuvědomili, o co jde, tak musíme tímto…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte