Je tomu už téměř třicet let, co Dana Kyndrová (nar. 1955) začala fotografovat, a logicky tedy nastal čas, kdy se snaží svoji tvorbu zúročit v knihách. V roce 1998 připravila dvě publikace: reprezentativní průřez Nepolepšitelná víra v lepší budoucnost a monotematický, drobnější svazek Per musicam aequo nahlížející do hudebního vzdělávání zrakově postižených. Letos v létě k nim fotografka přidala publikaci Žena mezi vdechnutím a vydechnutím, která se svou výpravností řadí k „Nepolepšitelné víře“. Fotografka v nové knize na šestadevadesáti fotografiích představuje relativně definitivní tvar souboru, který již v 90. letech několikrát prezentovala na výstavách: životní cestu ženy od narození po smrt. Pro knižní podobu svého eseje Kyndrová zkombinovala jak snímky, které vznikaly na východě Evropy, tak na západě, v časech komunismu i ve svobodné společnosti. Akcentuje tím zobecňující charakter souboru, cykličnost ženského údělu a jeho civilizační rozměr. Zároveň však Kyndrová obnažila meze tohoto přístupu a hranice „vytěžitelnosti“ svých fotografií.

Nadčasová polepšovna

Dana Kyndrová je dokumentaristka velké autorské integrity: svůj rukopis, pro který je charakteristický přímočarý, klidný, neefektní pohled na „obyčejné“ lidi, nalezla velmi brzy a nikdy se od něho neodvrátila. A trvalost a kontinuita se u Kyndrové projevují ještě v něčem: často fotografuje lidi při obřadech, v situacích v podstatě rituálních, byť zdánlivě profánních a všedních. Další…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte