Koncem srpna vtrhla do dvou internetových kaváren v Soluni na severovýchodě Řecka policie. Zatkla majitele a zapečetila jejich podniky. K tomu, aby se stali aktéry scény jak vystřižené z akčního filmu, stačilo málo: dovolili svým zákazníkům hrát na síti hru Counter Strike. Co je na tom trestného? Jinde na světě snad nic, ale v Řecku je to od poloviny léta trestný čin. Koncem července totiž řecký parlament schválil zákon, který zakazuje jakékoli elektronické hry na veřejnosti i v soukromí.

Zjednejte pořádek

Zpráva o jeho přijetí se bleskově rozlétla do celého světa a Řecko se kvůli tomu rázem ocitlo na seznamu zemí, které se snaží omezit svobodu internetu. Dostalo se tak do nelichotivého sousedství zemí jako Turecko, které podrobuje cenzuře svoje domény, nebo Čína, kde je protizákonné prohlížet si stránky s „ideologicky závadným“ obsahem. Třebaže zákon číslo 3037 udělal Athénám mezinárodní ostudu, zatím stále platí dál. Až do poloviny letošního roku přitom nic nenasvědčovalo tomu, že by se stát v Řecku chtěl jakkoli vměšovat do internetového podnikání. Co tedy bylo příčinou přijetí tak restriktivních paragrafů? Motivy lze vystopovat v široké a vášnivé debatě o gamblingu, která letos na jaře intenzivně zaměstnávala řecká média. Její účastníci často připomínali, že boj proti chorobnému hazardu, který se v zemi rozmohl, nebude účinný, dokud budou volně přístupné nejrůznější podniky s elektromechanickými automaty. Co je platné, že tradiční kasina…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte