Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Tady už si nezahrajete

Koncem srpna vtrhla do dvou internetových kaváren v Soluni na severovýchodě Řecka policie. Zatkla majitele a zapečetila jejich podniky. K tomu, aby se stali aktéry scény jak vystřižené z akčního filmu, stačilo málo: dovolili svým zákazníkům hrát na síti hru Counter Strike. Co je na tom trestného? Jinde na světě snad nic, ale v Řecku je to od poloviny léta trestný čin. Koncem července totiž řecký parlament schválil zákon, který zakazuje jakékoli elektronické hry na veřejnosti i v soukromí.

Zjednejte pořádek

Zpráva o jeho přijetí se bleskově rozlétla do celého světa a Řecko se kvůli tomu rázem ocitlo na seznamu zemí, které se snaží omezit svobodu internetu. Dostalo se tak do nelichotivého sousedství zemí jako Turecko, které podrobuje cenzuře svoje domény, nebo Čína, kde je protizákonné prohlížet si stránky s „ideologicky závadným“ obsahem. Třebaže zákon číslo 3037 udělal Athénám mezinárodní ostudu, zatím stále platí dál. Až do poloviny letošního roku přitom nic nenasvědčovalo tomu, že by se stát v Řecku chtěl jakkoli vměšovat do internetového podnikání. Co tedy bylo příčinou přijetí tak restriktivních paragrafů? Motivy lze vystopovat v široké a vášnivé debatě o gamblingu, která letos na jaře intenzivně zaměstnávala řecká média. Její účastníci často připomínali, že boj proti chorobnému hazardu, který se v zemi rozmohl, nebude účinný, dokud budou volně přístupné nejrůznější podniky s elektromechanickými automaty. Co je platné, že tradiční kasina…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.