Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Připomeňme si

V drtivé většině obcí dnes už odklízejí následky záplav. V Chodounech, Hoříně a Nových Kopistech ale stále čerpají spodní vodu, která se jim pod tlakem znovu a znovu dere na povrch. Z vody se minulý týden vynořila zatopená ulice v obci Chodouny na Mělnicku. Voda ale nadále zůstává ve sklepích a zahradách. Všichni hasiči už ze vsi odjeli, a tak si místní musí vystačit sami. „Nechali nám tu čerpadla, tak makáme svépomocí,“ říká Ivana Francová, účetní místního úřadu. Vesničané prokopali odvodňovací kanál, do kterého vodu svádějí. „Jakmile přestaneme čerpat, voda začíná opět stoupat,“ říká paní Francová. Ve vsi stoupá kromě vody i nervozita. Neví se, kde budou bydlet rodiny, jejichž domy jsou zničeny. Bezmála stovka domácností se navíc potýká s naprostým nedostatkem pitné vody. Studně, ze kterých běžně odebíraly, jsou zničené nebo znečištěné. Lidé jsou tak odkázáni na umělohmotná balení vzácné tekutiny. „Doufáme, že problémy vyřešíme, než skončí stav nouze, potom bychom se už asi těžko někoho dovolávali,“ věří paní Francová. V neutěšené situaci se ocitli i obyvatelé Hořína, vsi nedaleko od Mělníka. Jezera, která se rozlila v různých částech obce, se zmenšila a domy už z nich vystoupily. „Stále čerpáme, ale to, co se odsaje, se skoro rovná tomu, co sem přiteče,“ říká starostka Ivana Jakubíčková. „Tlačí se sem totiž neustále spodní voda.“ Hořínským nepomohl ani přizvaný hydrolog, který vesničanům oznámil, že jediné, co jim zbývá, je čerpat a čerpat, což může trvat až do…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.