Kout hřbitova v jihoafghánském městě Kandaháru se liší od okolí. Hroby zdobí různobarevné vlajky a pečlivě navršené mohylky prozrazují, že mrtvé sem pohřbili teprve nedávno. Leží tu 53 mučedníků pro věc islámu, Arabů, místních Afghánců, prý i jeden Čečenec. Všichni byli členy Al Kajdy a o život přišli při americkém bombardování: stačilo včas předat satelitním telefonem zprávu a raketa zasáhla dům, v němž se skrývali. Teď se jejich hroby staly atrakcí pro místní obyvatele. Občas tu zastaví auto a osazenstvo se pomodlí. Hafizullo, místní „komandant“, který má hřbitov na starosti, se na návštěvníky dívá s obavami a chce postavit kolem hřbitova zídku, sám ale ví, že těžko najde u místních úřadů pochopení. „Ta doba je už minulostí a nikdo ji nechce vracet,“ odpovídá na otázku, zda se lidé chodí modlit k mohylám bojovníků Al Kajdy z nostalgie po tálibánském režimu. „Bojovali proti cizincům z Ameriky, a ty místní lidé berou jako nepřátele. Ale dnes už tu bojovníky Al Kajdy nenajdete, alespoň ne se zbraní v ruce,“ dodává Hafizullo. Lidé dobře vědí, že další válkou by jejich země definitivně ztratila šanci na normální život, a přišla by o pomoc za miliardy dolarů - tak to alespoň opakují každý večer v radiu.

Útěk do Pákistánu

Za tálibánů byla Al Kajda jednou z elitních sil. Řízena bin Ládinovými pobočníky držela několik úseků fronty: v okolí Talukanu na severu a v Sandžaraku na severozápadě země. Ve svých řadách měla bojovníky-internacionalisty i…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte