Velká voda ještě úplně neopadla, ale už se objevují hrubé odhady škod. Podle premiérova prohlášení povodeň způsobila celkové škody za 60–90 miliard korun. Podobná čísla je ale podle zkušeností ze zahraničí vhodné brát se značnou rezervou. A až úřady přijdou s novými návrhy na budoucí protipovodňovou prevenci, je dobré vědět, že účinnost takových opatření nebývá nijak ohromující.

Sečteno a podtrženo?

První odhady jistě mohou skutečný dopad povodní podhodnotit. Některé škody, například následné demolice, se projeví až v delším časovém období a celková bilance záleží i na tom, jak dlouho vysoká voda stojí v postižených oblastech. Když v roce 1993 silné deště způsobily na řece Mississippi záplavy trvající od dubna do září, výsledkem byla zatím nejnákladnější povodeň v americké historii (18 miliard dolarů v tehdejších cenách). Bezprostředně prováděné odhady také nemohou dobře postihnout nejrůznější formy nepřímých škod, počínaje ušlým ziskem a konče například hodnotou času, který lidé věnují odstraňování následků povodní nebo který stráví v prostojích způsobených kolapsem dopravy. Faktické náklady na obnovu navíc bývají vyšší, pokud zvýšená poptávka po velké povodni tlačí ceny stavebních prací nahoru (k tomu může dojít obzvlášť snadno, pokud je tvorba cen ve stavebnictví ovlivňována úzkou skupinou firem). Cenu obnovy také pochopitelně zvýší, pokud se cílem stane vybudování lepší infrastruktury, než jaká existovala před povodní. Historické zkušenosti…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte