Českým médiím bývá vyčítáno, že ve společnosti vyvolávají „blbou náladu“, protože dávají přednost zveřejňování katastrofických zpráv před těmi dobrými. Z pohledu těžce nemocných lidí to ale musí vypadat přesně naopak. Nejprve na sklonku loňského roku tisk obšírně informoval o novém - „téměř zázračném“ - léku proti AIDS. V průběhu minulého týdne pak zase o „velké naději“, kterou lidem postiženým leukemií dává preparát pojmenovaný Glivec. S trochou ironie by se tak dalo říci, že tuzemské zprávy o Glivecu (známém také pod označením STI 571) ilustrují zaostávání Česka za světem. Zatímco totiž zdejší noviny přinášejí už několikátou sérii článků, vyzdvihujících přednosti tohoto léčiva, v americkém Wall Street Journalu vyšel před nedávnem kritický text, který obšírně rozebíral jeho selhání u nezanedbatelného množství pacientů. Jak už bývá v podobných případech tradicí, leží pravda někde uprostřed. Zobecňovat selhání Glivecu u pacientů s pokročilou leukemií je totiž stejně scestné, jako vzbuzovat u nemocných přehnaná očekávání. Podívejme se proto střízlivě, co vychvalovaný i zatracovaný lék může reálně přinést.

Pouhý začátek

V první řadě je třeba říci, že leukemií existuje několik typů. Lék Glivec je přitom účinný pouze u jediného druhu, známého pod označením chronická myeloidní leukemie (onemocní jí přibližně 15 % všech postižených leukemií). Zjednodušeně řečeno, jde o poměrně zákeřnou variantu rakoviny, jíž lze za současného stavu medicíny vyléčit…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte