V článku Miliardy od Falkonu (Respekt č. 52/2001) Jaroslav Spurný rozebírá problematiku ruského dluhu. Uvádí a dokládá řadu skutečností, které vrhají na celou transakci, vládu i firmu Falkon přinejmenším podivné světlo. Musím se však ohradit proti autorově závěru, že „čtyřkoalice transakci kritizovala, ale poté, co jí vláda odmítla vydat smlouvy o obchodu, se odmlčela.“ Není to pravda.

Pouhé výmluvy

Unie svobody už na podzim loňského roku důrazně žádala zveřejnění informací i smluv týkajících se deblokace ruského dluhu. Důvodem byly pochybnosti kolem celé transakce, skutečnosti známé o společnosti Falkon i mnohoznačné mlčení vládních kruhů. Připomeňme jen, že deblokace ruského dluhu představuje významný příjem státního rozpočtu. Falkon proto vzhledem ke svému personálnímu obsazení a kontaktům rozhodně není důvěryhodnou společností, které by mohl být svěřen pro stát tak závažný úkol. Není bez zajímavosti, že Falkon se na „scéně“ neobjevuje po prvé. Už za Ivana Kočárníka byl v roce 1996 doporučován ministerstvem financí pro deblokaci státní pohledávky vůči Libyi. Kočárníkův nástupce Ivan Pilip jej ale nedoporučil, s ohledem na informace BIS, podle kterých jeden z představitelů Falkonu pracoval pro cizí státní službu a měl styky i s organizovaným zločinem. Přes všechny tyto známé a varující skutečnosti však současná vláda společnosti Falkon vymáhání ruského dluhu svěřila. Všechny plány…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte