Muzafar žije s rodinou v malé vesnici nedaleko Dušanbe, hlavního města Tádžikistánu. Jeho dům se ničím neliší od nuzných příbytků sousedů, na dvoře se ale trochu nepatřičně vyjímá velké BMW. Auto je jediným výstřelkem, který si pětadvacetiletý obchodník s drogami dopřává. Jinak žije skromně. Má jen jednu ženu (od konce občanské války je v Tádžikistánu uzákoněno mnohoženství a počet manželek závisí na finančních možnostech ženicha), v domě žije společně s rodinou. Nakupují na trhu a nemají ani hospodyni.

Cesta heroinu

Kvůli automobilu, který bije do očí, si už Muzafar vytrpěl své. Hned třetí den poté, co ojetý vůz koupil, si ho vzali do parády policisté. Chtěli vědět, kde na něj vzal peníze. „Vyslýchali mě celou noc. Přesvědčoval jsem je, že jsem si to vydělal v Rusku, protože jsem tam byl tři roky,“ podotýká. Ještě s několika společníky organizuje Muzafar dopravu heroinu z Dušanbe do Ruska. Už minuly doby, kdy jej pašovali sami, vlakem, zapakovaný do granátových jablek. Z Ruska pak dováželi auta, protože nový žigulík lze v Tádžikistánu prodat jedenapůlkrát dráže než u výrobce v Togliatti. Nyní využívají kurýrů, buď žen s dětmi nebo chlapců, ochotných spolknout půl kilogramu drogy, zabalené v plastových tubách. V Dušanbe obchodníci nakupují heroin za čtyři až pět tisíc dolarů za kilogram, a v Rusku prodávají po dvanácti tisících. Nijak závratné částky to nevynáší. Hodně stojí režie: letenky, odměna pro kurýry, pár podplacených celníků na letišti…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte