Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Rudá záře nad Čerchovem

Jak při volbách nacionalisté zaseli a jak za ně sklidili komunistéV jediné ze zemí Evropy dnes roste popularita komunistické strany do té míry, že získala pětinu všech voličů - všímají si evropská média. V jediné předvolební kampani v poválečných dějinách Evropy byl výlučným tématem nacionalismus - upozorňuje německý týdeník Die Zeit. Zemí je Česko a volební kampaň je z roku 2002. Krajem, na který byla přednostně zaměřena protiněmecká kampaň ODS a kde v některých obcích získali komunisté až třetinu hlasů, je západní pohraničí. Platí to i pro historický kraj pod horou Čerchovem, který se dnes kryje se správním okresem Domažlice.

Domažlický babylon

Je středa ráno. Před barokními domy vyrůstají stánky, z desítek aut se vykládá zboží. Domažlické náměstí se mění v tržiště a první zákazníci dychtivě spěchají s nákupními taškami. Zájem nakupovat volby do Poslanecké sněmovny příliš nezkalily. Hned u prvního stánku nabízí muž s knírem desítky roztodivných kaktusů. Osobně prý viděl Špidlu, když „řádil na náměstí“, k volbám ale stejně nešel: „Tam nahoře si to stejně udělají, jak chtějí, vždyť se levičáci paktují s pravičáky,“ říká bývalý volič ODS. Prvním zákazníkem u kaktusáře je asi sedmdesátiletý muž v brýlích. Svůj hlas dal komunistům. „Když měl člověk starosti, tak mu vždycky pomohli,“ šeptá. „Pracujícího zkrátka nenechali padnout.“ Pro svůj „kus zeleniny“ přijela do okresního města paní ze vzdáleného Prapořiště. Letos už nevolila Klause, který je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.