Koruna koncem týdne posílila víc, než se čekalo. Naopak česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí pomaleji, než předpovídali i největší pesimisté. V číslech to znamená, že dnes se dá euro koupit za 29,22 Kč a dolar za 29,60 Kč. Hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí meziročně vyrostl o 2,5 %, většina analytiků přitom čekala růst o procento vyšší, minimální odhad zněl 2,8 %. Špatné zprávy znamenají, že se Česko dostává do nebezpečné spirály. Koruna posiluje, export (a s ním HDP) klesá, přesto koruna posiluje dál, za což nejspíš mohou stále rostoucí vládní výdaje. Mluvit o této spirále, která může skončit buď krachem veřejných financí, anebo ekonomickou recesí, se zatím odvažuje pouze Světová banka. V Česku je to kacířská představa, nakonec se varovná čísla nedostala ani na titulní strany běžných deníků ani na čelná místa televizních zpráv. Analytici hledají omluvy, relativizují varovná čísla dalšími výklady a věří, že se poměry v nejbližších měsících zlepší. Politici, kteří ještě před čtvrt rokem oslavovali českou ekonomiku jako bezmála nejrychleji rostoucí na světě, prostě mlčí. Zticha je i centrální banka a proti silné koruně neintervenuje. Podle výroků svých radních nemůže nic dělat, protože to všichni od ní čekají. Jak ale tváří v tvář tomu všemu nebýt pesimistou? Je přece jisté, že pokud se nepříznivé trendy nezvrátí, čeká Česko ještě před vstupem do Evropské unie menší ekonomická katastrofa.

Autor je ekonom.

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte