Portrétní fotografie je bezpochyby mystériem - vždyť dokáže poodhalit každodenní masku a zprostředkovat silný zážitek osobnosti druhého. A není přitom důležité, zda před objektivem pózuje hvězda z magazínových obálek nebo „bezejmenná“ tvář. Pokud se ale hlavním motivem setkání fotografa s „modelem“ stane pouze cesta ke slávě jednoho ze zúčastněných, mystérium se mění v podbízivou eskapádu. Na výstavě Známé tváře - fotografický portrét známých osobností 1940–2002 v pražské Staroměstské radnici najdeme i mistrovské kousky, převládající dojem je ale rozpačitý. Jako by se portrét - a zvláště v 90. letech - proměnil v oboustranně výhodnou obchodní smlouvu mezi celebritou a fotografem.

Pod kůži

Vzhledem k vymezení lety 1940–2002 nemůžeme výstavu považovat za reprezentativní průřez dějinami českého fotografického portrétu: chybějící meziválečná generace (zvláště František Drtikol) v nich tvoří jednu z nejdůležitějších kapitol. Podmínka „známosti“ zobrazené tváře ostatně pro milovníka fotografie není právě šťastná, protože nutně vyřazuje zajímavé portrétní fotografy (zmiňme alespoň Ivana Pinkavu) a naopak dává prostor nezajímavým lovcům celebrit. Výstava začíná silnou generací fotografů 40. a 50. let. Hravý Václav Chochola se vloudí na návštěvu k Salvadoru Dalímu, který mu ochotně zapózuje s vejcem, stylizované fotografie Karla Ludwiga se inspirují u divadla a vynikají okouzlující glamourovou estetikou. U reportéra Karla Hájka zaráží dějinné rozpětí…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1554

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte