Nejen v médiích v předvolebních týdnech hořela diskuse o tzv. Benešových dekretech a politici si vyměňovali ostřejší komentáře na adresu morální způsobilosti té či oné strany. Česko-německé vztahy už v poslední době musely vydržet opravdu mnoho a stalo se téměř pravidlem, že jednotlivá gesta či názory jejich aktérů jsou málokdy vnímána jen tak - bez postranních úmyslů. Přitom tam, kde se daří postranním úmyslům, bývá zpravidla i živná půda pro konspirace všeho druhu. Je proto jenom přirozené, že s jistou podezřívavostí přistupovala veřejnost z jara letošního roku i k deklarovanému záměru české vlády vydat za peníze ze státní pokladny ještě do voleb věcnou historickou sumu k otázkám odsunu sudetských Němců. Obezřetnost se ještě zvýšila, když se ukázalo, že někteří z historiků se o své údajné nominaci mezi autory knihy dozvěděli teprve z tisku. Slíbená kniha s neutrálním názvem Rozumět dějinám spatřila světlo světa těsně před volbami. A jak to tedy dopadlo ?

Rozumět sobě

Při posuzování díla autorského kolektivu českých historiků a právníků se před každým čtenářem dříve či později otevře stěžejní otázka: umožňuje nám tato kniha dějiny spíše prožít či použít? Jinak řečeno, je součástí dnešní podoby česko-německých vztahů v duchu shora líčeného, anebo se nad tuto koncepci postranních úmyslů dokáže povznést? Že přitom autoři knihy s výkladovými úskalími vztahů počítají, je nesporné. Svědčí o tom i závěrečná poznámka, shrnující současné interpretace…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte