Chránit mafiány patří zřejmě k nejnovějším prioritám ministra vnitra Stanislava Grosse. Grossovi úředníci totiž navrhují, aby byla zrušena jedna z nejúspěšnějších speciálních jednotek - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (UOOZ). Útvar zaznamenal řadu úspěchů - někdejší šéf FBI Louis Freeh třeba pochválil zásah proti mafiánům v restauraci U Holubů, který vedl k vyhoštění desítek zločinců z České republiky. Jednotka také odhalila, že obhájce ruských mafiánů od Holubů Jiří Teryngel pracoval zároveň pro sociálnědemokratickou vládu. Tento objev vystavil aktivitám UOOZ červenou kartu. Když se ale ministr vnitra Václav Grulich pokusil odvolat šéfa útvaru Jana Kubiceho, zabránil mu v tom sám Václav Havel a UOOZ pochválil jako jednu z hlavních zbraní proti „rozmáhajícímu se mafiánskému kapitalismu“. Tehdy se zdálo, že protimafiánští policisté své pozice uhájí. Pak ale nastoupil Gross. Na vedoucí místa policie začal dosazovat předlistopadové kádry a reorganizoval. UOOZ přišel o svou autonomii (podléhal dříve přímo policejnímu prezidentovi) a propadal se v policejní hierarchii stále níž. Teď má přijít poslední úder. Další reorganizace by měla útvar zrušit a detektivy přeřadit do běžné kriminálky. Ruští mafiáni už mohou kupovat letenky.

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte