Miloš Zeman je zjevně přesvědčen, že jako premiér byl čímsi na způsob Winstona Churchilla, a tudíž by měl dostávat jen otázky odpovídající jeho dějinnému významu - zejména na růst ekonomiky. V rozlučkovém rozhovoru pro středeční MF Dnes se mu na dvou místech téma nezdálo důstojné, a proto debatu uťal: „Je to stejná věc, jako kdybyste se ptal na toaletní papír na mém záchodě.“ Zeman se tak brání ve chvíli, kdy otázky míří na zpanštělé móresy ministrů a na výhrůžky vůči novinářům. Jinými slovy: na tuzemskou politickou kulturu. Co z toho plyne? Existují věci, které vláda ovlivnila zčásti (růst HDP, ale i vyšší nezaměstnanost). Jiné ovlivnila hodně (příliv investic, ale i vysoký státní dluh). Jestliže však měli ministři něco zcela ve svých rukou, byla to politická kultura - a zde selhávali nejčastěji. Nevkusné fekální přirovnání vysvětluje proč. Co také čekat od vlády, jejímuž předsedovi splývá kultivace veřejného života s toaletním papírem? Takže na rozloučenou: Miloš Zeman se nezapíše do dějin jako český Churchill, ale jako zatím nejslabší premiér, který ani nepochopil svůj úkol.

•••

Atlantik finanční trhy zveřejnil dva dny před volbami svůj odhad budoucích poměrů. Možné varianty tipoval podle pravděpodobnosti takto: ODS-ČSSD 45 %, ČSSD-Koalice 40 %, ODS-Koalice 10 %, opakování voleb 5 %. Mínění Atlantiku o příštích čtyřech letech v ekonomice lze shrnout stručně - nejspíš se nestane nic moc. Jak varianta ODS-ČSSD, tak ČSSD-Koalice nepřinese …

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte