Nabitým sálem pražského Paláce Akropolis se linou vtíravé hluboké tóny. Hrdelní bručení australské trouby didgeridoo přechází po chvíli do dusavého rytmického dechu. Během několika minut se pod zvukovou stěnou postupně staví na pódium šestice hudebníků a po nich se za mikrofonem objevuje mladá žena v pokročilém stupni těhotenství. Je konec května a pražská hudebnice Monika Načeva startuje svůj poslední oficiální koncert před očekávaným narozením svého druhého potomka.

Majestát matky

Sálem se nese hluboký pomalu se převalující hlas, flitrované šaty pohupující se zpěvačky odrážejí do ztemnělého sálu jemné záblesky světla a publikum se od prvních vteřin rychle dostává pod vliv majestátního mateřství na pódiu (diváci pod jeho vlivem dokonce respektují i většinou okázale porušovaný zákaz kouření v žižkovském sále). S přibývajícím časem se potvrzuje, že vtahující atmosféra v sále rozhodně není jen dílem neobvyklé situace. V Akropoli se totiž představuje jeden z nejzajímavějších domácích projektů současnosti. Načeva během druhé poloviny 90. let několikrát změnila směr své cesty, vyměnila spolupracovníky a objevila nová slova a zvuky. S jejich pomocí je potom schopná na zdejší poměry neotřele propojit rychle se valící hudební podněty se svým privátním prostorem.

Čtyřikrát jinak

Dnes šestatřicetiletá matka tříletého syna Monika Načeva se narodila v Bulharsku v rodině pastevce ovcí. Posledních deset let ale žije téměř výhradně v…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte