V řecké společnosti se utvrdila řada stereotypů v postoji vůči přistěhovalcům, jichž v této zemi ilegálním či povoleným způsobem žije zhruba milion. Početní jsou zejména Albánci, je jich několik set tisíc. Veřejnost nejvíce zaměstnává strach, aby nevytvořili silnou národnostní menšinu, která by podle evropských standardů měla nárok na zřízení školy s výukou v albánštině a na používání mateřštiny při styku s místními úřady. Řecký stát popírá existenci jakýchkoli etnických menšin, uznává pouze náboženskou menšinu muslimů. Realita je nicméně odlišná. Při cestě po Řecku člověk narazí na hojně zastoupené Makedonce, Turky a Romy. Mezi nimi a většinovou společností panuje nedůvěra.

Klid pod vlajkou EU

Je horké letní odpoledne. Po příkrém klesání po horském úbočí se před příchozím objevuje vesnice. První stavba je vojenská základna sousedící s policejní stanicí. Na zdi visí cedule zakazující fotografování. Vesnici, která se dá projít za deset minut, dominují tři mešity. Po ulicích se procházejí ženy se zahalenou tváří, alkohol se dostane jen na jednom zastrčeném místě. Nacházíme se na severu Řecka u hranic s Bulharskem, ve vesnici Echinos, poblíž města Xanthi. „Vše, o čem se budeme bavit, musí být mimo mikrofon,“ začíná rozhovor velitel základny. Přítomnost vojáků vysvětluje blízkostí hranice. Na jaké problémy tu naráží, ale odmítá vylíčit. „Kdo vám řekl o tomto místě? Co tu chcete dělat? S kým chcete mluvit?“ začíná spršku otázek uniformovaná žena na…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte