Už napřesrok se první dvě pražská divadla placená až dosud z rozpočtu magistrátu osamostatní a ve volné soutěži se budou ucházet o granty. Na první pohled formální proměna Archy a Činoherního klubu z příspěvkových organizací v obecně prospěšné společnosti znamená doslova revoluční krok. Dojde ke zvýšení efektivity, zamezí se zbytečnému plýtvání a vedení divadel už nebude svazováno byrokratickými povinnostmi vůči magistrátu. „Konečně zmizí jeden z posledních reliktů socialismu v pražském divadelnictví,“ říká ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý, jenž se podílel na vypracování analýzy k chystané divadelní transformaci. Zcela odlišný názor má ale vedení Herecké asociace. „Transformace je útok proti nekomerční kultuře. A může to dojít tak daleko, že polovina herců skončí bez práce a budou se živit čištěním bot,“ rozhořčuje se členka prezidia Herecké asociace Táňa Fischerová.

Konec byrokracie

Hlavní změnou v divadelních financích má tedy být to, že soubory budou místo dosavadních ročních dotací dostávat čtyřleté granty. S penězi tak divadla budou moci naložit efektivněji než v minulosti a každý výdaj už nebude schvalovat byrokratickým způsobem městská rada. Určitá kontrola radních ale zůstane, protože ve správních a dozorčích radách divadel zasednou i zástupci magistrátu. Ředitelé obou divadel, kterých se první pokusná transformace týká, si chystanou změnu pochvalují. "Dosud jsme museli ušetřené peníze odevzdávat magistrátu. Hrozilo, že napřesrok…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte