„Zemřela bojovnice za právo vzít si život,“ napsaly minulé pondělí české noviny, když informovaly o smrti nevyléčitelně nemocné Diane Prettyové, která před časem neúspěšně žádala justici, aby jejímu manželovi slíbila beztrestnost v případě, že by jí pomohl se sebevraždou. Shodou okolností Britka zemřela ve stejném týdnu, kdy se na program jednání v belgickém parlamentu dostal zákon o legalizaci eutanazie. Debata o „milosrdné smrti“ tak opět plní stránky evropských médií, česká nevyjímaje.

Přechod na onen svět

Poté, co před více než rokem začal v Nizozemí platit zákon legalizující eutanazii, napsal renomovaný britský časopis Lancet, že normu je třeba přivítat, protože „umožní posunout debatu o konci života na vyšší stupeň žebříčku současných zdravotnických priorit“. V našich zeměpisných šířkách se však bohužel žádná smysluplná debata o potřebách nevyléčitelně nemocných pacientů dosud nerozvinula. Při listování zdejším tiskem lze nalézt všehovšudy zprávy o mediálně zajímavých případech pacientů, domáhajících se práva na ukončení života, případně výsledky průzkumů veřejného mínění, podle kterých s legalizací eutanazie souhlasí až dvě třetiny české populace. Informace o seriózních vědeckých studiích publikovaných na toto téma v zahraničních lékařských časopisech a reflexe názorů těch, kterých se debata bezprostředně dotýká – tedy pacientů i odborných lékařů, však chybějí. Za takové situace není divu, že názory veřejnosti na řadu klíčových…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte