Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Od Hradu ruce pryč

Je teplý květnový podvečer a na nádvoří Pražského hradu přichází skupinka lidí s velikými nafukovacími balony v náručí. Na každém z nich je vyobrazeno zchátralé průčelí jednoho libereckého domu a připojený text informuje, že jde o někdejší majetek sudetských Němců, zkonfiskovaný po válce podle Benešových dekretů. Za chvíli už svérázná nafukovací mementa poskakují kolem Svatovítské katedrály a umělecká skupina Pode Bal se pouští do další akce: na Býčí schodiště Starého královského paláce přivazuje transparent s nápisem Zimmer frei. Oba dva projekty měly původně po celý měsíc doprovázet výstavu politického umění POLITIK-UM, která právě začala vedle v Tereziánském křídle paláce. Na poslední chvíli ale vedení prezidentské kanceláře zrušilo předchozí slib a umělce i s jejich díly vykazuje z veřejných prostor Hradu do uzavřených prostor galerie. Výtvarníci se s náhlým zákazem nehodlají smířit, jejich partyzánská akce ale nemá dlouhého trvání: po chvíli už po nádvoří pobíhají uniformovaní strážníci, strhávají transparent a skákající balony propichují kapesními noži.

Raději ne

Loni na podzim napadlo ředitele festivalu Jeden svět Igora Blaževiče, že by pravidelnou jarní přehlídku dokumentárních filmů mohla tentokrát doprovázet výstava výtvarného umění, která by se programově věnovala politice a společenským problémům. Domluvil se s ředitelem Centra pro současné umění Ludvíkem Hlaváčkem a Správa Pražského hradu slíbila zapůjčit pro takový záměr galerii i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.