Nejtemnější proroctví na adresu eura pronesla baronka Margaret Thatcherová: v roce 1998 předpověděla rozpad eurozóny do tří let. Lhůta vypršela poslední den uplynulého roku. Jak to dopadlo, je obecně známo: projekt společné evropské měny je naživu a daří se mu dobře. Rozklížení Evropy či přímo vojenský konflikt kvůli sporům uvnitř eurozóny, jak sýčkovali skeptici, není v dohledu. Nový rok 2002 naopak přinesl spektakulární úspěch. Až nečekaně hladce byly do oběhu zavedeny euromince a eurobankovky, které s definitivní platností - tak se to aspoň dnes jeví optimistům - nahradí marky, franky, liry, escuda, pesety či drachmy (a někdy v letech 2006–2010 i českou korunu). O tom, že Evropa před pár dny dovršila epochální revoluční změnu, není sporu. Ale co přijde dál? Nastane automaticky „vývojově vyšší stadium“ prosperity, blahobytu a míru? I příznivci eura jako Wall Street Journal a The Economist varují: velký experiment má i svá rizika a nebezpečí. Není nakonec vyloučeno ani to, že se baronka Thatcherová spletla jen o pár let.

Svrhněte dolar!

Jaké je euro ve srovnání s tím, co před jeho zavedením v lednu 1999 slibovali evropští politici? Při listování starými novinami lze nejčastěji narazit na víru, že nová měna zbaví dolar jeho „všemocné nadvlády nad finančním světem“. Výsledek? Tak napůl. Euro si oblíbili dlužníci, ale centrální banky zůstaly opatrné. Evropská měna uspěla na mezinárodním trhu státních a podnikových dluhopisů (rekord přineslo první…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte