Před necelým měsícem, 10. prosince, dopadla italská policie Giuseppeho Barbara, kalabrijského mafiána, který řídil rozsáhlou síť pašeráků drog. 23. listopadu byl v Palermu odsouzen na doživotí za čtyři vraždy pětadvacetiletý Giovanni Riina. Jeho otec Salvatore „Toto“ Riina, bývalý šéf sicilské mafiánské organizace Cosa Nostra, je ve vězení už od ledna 1993 - celkem má na svědomí 78 vražd. V den vyhlášení rozsudku nad Riinou juniorem pronikla na veřejnost zpráva o zatčení 164 údajných členů další mafiánské skupiny Sacra corona unita, operující především v Apulii. A o tři dny dříve, 20. listopadu, policie v přístavu Bari na italské straně Jadranu udeřila proti pašerákům cigaret z Balkánu. Při razii bylo zatčeno 40 lidí a vyšetřovatelé tvrdí, že se jim podařilo odhalit spojení kalabrijské mafiánské organizace N'drangehta s Cosa Nostrou a s neapolskou Camorrou. Podle počtu úspěšných zásahů to vypadá, že Itálie nad mafií vyzrála a postupuje k jejímu zničení. Je to však jen zdání.

Se souhlasem lidu

Mafie je fenomén chudého italského jihu, jenž se nepodařilo hospodářsky a sociálně integrovat se severem. Ilegální obchody a přerozdělování veřejných financí v duchu klientelismu tu mají hluboké kořeny. Kriminální zprostředkovatele moci se zde začali objevovat už koncem devatenáctého století v prvních desetiletích po politickém sjednocení poloostrova. Pohybovali se na hranici zákona, ale jejich členové byli nazýváni „uomini d'honore“, „muži cti“. Opírali se…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte