Novoroční projev prezidenta republiky sledovala na Nový rok v České televizi pětina občanů, o něco víc než přátelskou debatu premiéra s předsedou sněmovny na Nově. Alespoň u diváků tak Havel vyhrál nad tandemem Zeman-Klaus, který ho před čtyřmi lety zbavil přímého vlivu na vnitřní českou politiku.Nevyhrál ale u komentátorů předních českých deníků. Miroslav Korecký z Lidových novin varoval, že prezident posiluje politický konflikt v zemi „víc, než je zdrávo“. Karel Steigerwald v MF Dnes v souvislosti s projevem doporučil tolik nekritizovat a „ubrat v hněvu“. Také Jiří Hanák si v Právu posteskl, že si prezident jen stěžoval a neocenil „jeden z nejúspěšnějších roků v dějinách ČR“.Komentátoři se prezidenta jedním hlasem snaží mírnit. Přitom v projevu jen postavil jednu otázku, na niž by měl odpovědět volební rok: „Budeme státem hrdých občanů, kteří se nebojí před nikým mluvit a nepotřebují nikomu nadbíhat, anebo budeme státem, v němž se nikomu nevyplácí přijít do sporu s vlivnými?“ Na tom ale není nic přehnaně kritického. Pokud věříme, že vyhrají „hrdí občané“, je to naopak docela nadějné.

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte