Fotograf Štyrský

Ve středu 17. dubna bude v Galerii Josefa Sudka v Praze zahájena výstava Jindřich Štyrský: Fotografický archiv. Expozice představuje celkem 240 kontaktních kopií fotografických negativů tohoto představitele českého surrealismu. Štyrský se fotografováním zabýval už od roku 1920, intenzivně ale pracoval s aparátem především v letech 1935–36. Jeho fotografie, snímané na čtvercový formát, tak vznikly v období Štyrského vrcholného zaujetí pro surrealismus. Na rozdíl od generačního kolegy Karla Teigeho, jemuž byla fotografie především prostředkem fantaskních snových montáží a více tak odkazovala k malířskému surrealismu, hledá Štyrský své motivy především v zapomenutých zákoutích velkoměsta. Typické jsou pohledy do výloh obchodů, nehybné figuríny, cirkusové plakáty a fragmenty otlučených zdí, které jako by předznamenávaly tvorbu další významné české surrealistické fotografky Emily Medkové.

Jubileum

Minulý pátek oslavil 75. narozeniny překladatel, literární historik a publicista Jindřich Pokorný. Vedle děl nejvýznamnějších klasiků německé, francouzské a latinské literatury (Hugo, Racine, Rilke, Chénier, Horatius, Voltaire, Rostand, Kleist, Goethe, Grillparzer, Nestroy aj.) zpřístupnil českým čtenářům v komentovaných antologiích historii pařížské bohémy, francouzského i německého kabaretu a vídeňského lidového divadla. V padesátých letech vystřídal řadu dělnických profesí, za normalizace se opět živil jako dělník a…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte