Rámeček

ZACKIE ACHMAT
se narodil v roce 1962 v Johannesburgu v Jihoafrické republice. Už ve škole se zapojil do boje proti rasismu, dodnes je členem Afrického národního kongresu. Po pádu apartheidu natáčel dokumentární filmy o životě homosexuálů v JAR. V roce 1990 mu lékaři v krvi diagnostikovali virus HIV, na konci devadesátých let se postavil do čela Treatment Action Campaign (Hnutí za léčebná opatření), které bojuje za levné léky pro všechny HIV pozitivní a nemocné AIDS. Sám odmítá brát léky, které mu předepisují lékaři, dokud nebudou dostupné i chudým Jihoafričanům. V dubnu 2001 ho časopis Time jmenoval osobností týdne. Zackie Achmat je jedním z porotců právě probíhajícího pražského festivalu „Jeden svět“, který mu minulý čtvrtek udělil cenu Homo Homini za „osobní nasazení včetně nasazení vlastního života při prosazování obecně prospěšných cílů“.

Jste HIV pozitivní, ale odmítáte brát léky, dokud nebudou v Jihoafrické republice dostupné všem. Kdy jste se pro to rozhodl?

Svou diagnózu jsem se dozvěděl už v roce 1990, ale až v prosinci 1998 jsem poprvé onemocněl infekcí v souvislosti s HIV. Můj doktor mi tehdy řekl, že bych se měl začít léčit virostatiky. Věděl jsem, že bych si to mohl dovolit, protože mám přátele, kteří by mi drahé léky zaplatili. Také jsem si ale uvědomil, že kdyby se to stalo některému z mých bratrů nebo sestře, nikdy by si tak nákladnou léčbu dovolit nemohli. Jsem ve své zemi celkem známý - kvůli svým předchozím…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte