Když se loni v polovině září konala v Olomouci na Svatém kopečku první romská pouť, nesli věřící v čele průvodu kromě kříže ještě sošku Panny Marie. Příběh její autorky Boženy Přikrylové (23) si stojí za to připomenout nejen jako odpověď na rasistické výroky ředitele Národní galerie Milana Knížáka, který nedávno Romy šmahem označil za neschopné stvořit „kvalitní umění“. Romská sochařka Božena Přikrylová už totiž v životě dokázala překonat horší rány osudu, než jsou hloupé řeči bělošských xenofobů. Umělkyně, jejíž připravovaná socha Spravedlnosti by měla v rodném Brně ozdobit sídlo ombudsmana, je téměř od narození nevidomá.

Dejte mi bláto

„Oči mám skryté v dlaních. Nelze skrze ně vidět, ale lze cítit,“ říkává Božena Přikrylová s oblibou. Ve dvou letech oslepla na jedno oko, na druhé až do nedávna viděla aspoň světlo či výrazné barvy - dnes je bohužel už i tento kontakt minulostí. Svět tedy od dětství ohmatávala pouze rukama a naslouchala jeho zvukům. Jako malá holka si ráda hrávala s blátem v kalužích, a když už chodila do školy, dal jí jednou učitel do rukou cosi, co bláto z kaluží připomínalo: sochařská hlína namočená ve vodě se od té chvíle stala jejím nerozlučným společníkem. Slepota ovlivnila její život ještě v jednom směru: na rozdíl od svých sedmi sourozenců nevyrůstala v prostředí tradiční romské rodiny, ale ve speciálních školních zařízeních pro nevidomé, odkud se domů dostala jen na víkend. Právě v takové škole pořádal akademický sochař…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte