Zemanova vláda snížila počet žádostí o dočasné úlevy z předpisů Evropské unie. Bylo to poprvé, ale nikoli naposled. Všichni uchazeči o vstup do EU zaujmou konečné stanovisko k jednotlivým kapitolám evropského práva teprve tehdy, až narazí na hranice pružnosti patnáctky. Svůj názor do té doby ještě několikrát otočí. Po zkušenostech z minulého týdne a s mírnou dávkou cynismu lze předpovědět, že do dvou let z přechodných období včetně Českých mnoho nezbude.

Před hlavní zkouškou

Stratégové z Černínského paláce zlomili hůl nad celkem desítkou žádostí o výjimky a doprovodili to vzletnými slovy o nutnosti „hierarchizovat priority“. U některých úlev však bylo směšné, že o nich Česko vůbec uvažovalo - viz tříletý odklad pro značku Tuzemský rum. Jinde si ministři uvědomili, že výjimka je natolik neprůchodná a zároveň natolik postradatelná, že sotva stojí za to, aby se na ni vyplýtvala veškerá argumentační munice. Nejlepším příkladem je liberalizace trhu s elektřinou: Zeman s Teličkou dali s naprostou lehkostí košem energetickým lobbistům, kteří se zapřísahali, že ČEZ musí být až do roku 2005 chráněn před konkurencí z Unie, a přiměli vládu, aby jako jediná z kandidátských zemí žádala o přechodné období. Minulý týden šéf ČSSD v podstatě přiznal, že ochrana jihočeských reaktorů není v národním zájmu. Energetici to ovšem mohou chápat jako pozitivní zprávu: jsou tak dobří, že je západoevropská konkurence nezničí. Při odhazování zbytečných výjimek nebylo Česko…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte