Potížista Jiří Kajínek vyvolal v české společnosti velké zneklidnění. Vinen či nevinen, řeší se v tisku i u hospodských stolů. Pro jedny je to zbytečný humbuk kolem sprostého vraha, pro druhé naopak snaha, aby v českých kriminálech neseděli nevinní. Akcie druhého tábora stouply poté, co se k jeho stoupencům přidal i místopředseda vlády a dočasný ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Jeho angažmá se ale nezastavilo u výzvy k soudní prověrce Kajínkova případu - ministr navrhl automatický přezkum všech výjimečných trestů zdejší justice. Naznačil tím, že hrozba chybného rozhodnutí může být v našem současném systému větší, než to z letmého pohledu vypadá.

Otisk na nárazníku

Sotva čtyři dny po zveřejnění Rychetského výroku posílila skepsi vůči české justici další událost. V Ústí nad Labem dostal patnáct let dosud nikdy netrestaný Karel Rysula (53), obžalovaný z toho, že kvůli penězům zavraždil svého švagra, člověka známého v libereckém podsvětí. Jediným důkazem Rysulovy údajné viny je otisk na mercedesu oběti (vrah střílel opřen o nárazník auta). Tento důkaz ovšem zpochybňuje soudní znalec obhajoby - podle něj není prostě fyzicky možné, aby se otisk dlaně objevil na místě, kde byl nalezen. Znalec tvrdí, že jej tam musel někdo přenést speciální folií. Liberecký soudce Karel Kostelecký ovšem znalcovu výpověď v prvním procesu vůbec nepřipustil a opřel se o znalecký posudek žaloby tvrdící, že to možné je. Vrchnímu soudu se takový postup při odvolání…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte