Václav Cílek v článku Holanďané v Krušných horách (Respekt č. 5/2001) poměrně přehledně a věcně shrnuje některé závěry vyplývající z hypotézy globálního oteplování. Jako jeden z mála autorů píšících o tomto horkém tématu do domácích periodik dokonce připouští, že se o uvedené hypotéze dá pochybovat. To samo o sobě je sympatické. Celý článek však nakonec vyznívá tak, že jakékoli pochyby o globálním oteplování jsou dnes definitivně minulostí. Tak jednoduché to však není.

Měřte přesněji

V uvedeném článku se nejprve hovoří o již potvrzeném růstu teploty povrchu Země o 0,5 °C od roku 1975. Tuto číselnou prognózu do roku 2000 vydal na začátku 90. let Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC) působící při OSN. Ten je nejhlasitějším propagátorem hypotézy, podle níž je postupné oteplování klimatu zaviněno činností člověka. Sám IPCC však 21. ledna tohoto roku zveřejnil v Šanghaji novou (od roku 1990 již třetí) hodnotící zprávu o svých výzkumech klimatu. V ní vyčíslení změn teploty planety koriguje. Podle nové zprávy dosáhl průměrný růst teploty Země 0,6 °C, nikoli ovšem od roku 1975, ale za celé 20. století. Korekce je zjevnou reakcí na ostrou kritiku, které se vědcům pracujícím pro OSN v posledních letech dostalo z konkurenčních vědeckých táborů. Ve špičkových časopisech jako Science a Nature byly výzkumy IPCC napadány za spoléhání se na nepřesná měření a za vyvozování…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte