Peter Mandelson, jeden z architektů modernizace Labouristické strany, jako by chtěl protiřečit proslulému Hérakleitovu výroku: nejenom že dvakrát vstoupil do téže vlády, ale navíc z ní dvakrát během jednoho volebního mandátu odešel. Minulou středu rezignoval na úřad ministra pro Severní Irsko. Demise potěšila široké spektrum lidí od republikánů v Severním Irsku po levici i pravici v Británii. Blair ztratil již podruhé za 25 měsíců jednoho z nejoddanějších kabinetních spojenců, a vydal se tak všanc - na což ihned poukázal lídr opozice William Hague - obviněním, že se často ohromně mýlí ve svém úsudku.

Po krátkém exilu

Zprávy, jež vedly k oběma demisím Petera Mandelsona (poprvé opustil úřad ministra obchodu), otiskly dva levicově zaměřené listy. V prosinci 1998 The Guardian odhalil, že Mandelson dostal půjčku 373 000 liber od ministerského kolegy Geoffrey Robinsona na koupi domu v Londýně, kterou neoznámil, ani když jeho úřad vyšetřoval Robinsonovy finanční záležitosti (Respekt č. 1/99). Mandelson pak odstoupil, nicméně byl pro Blaira natolik důležitý, že premiér porušil obvyklou zásadu, podle níž jsou kabinetní ministři rehabilitováni až po následujících volbách, a v září 1999 - po 10 měsících politického exilu - jmenoval Mandelsona ministrem pro Severní Irsko. Letos 21. ledna přinesl The Observer další munici: Mandelson se prý v roce 1998 dotazoval na ministerstvu vnitra na průběh…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte