Počátkem září pokryla sedm stovek zdejších billboardů tvář přitažlivé a předpisově nalíčené mladé ženy. Její fotografie se nijak neliší od stovek jiných, které jsou na venkovních plakátovacích plochách denně k vidění. Tentokrát však nejde o součást masivní reklamy na nový druh kosmetiky. Zmiňované plakáty odstartovaly informační akci, která má veřejnost upozornit na existenci domácího násilí a propagovat novou celostátní linku Dona, zřízenou na pomoc jeho obětem občanským sdružením Bílý kruh bezpečí. Rozsah kampaně (kromě billboardů se fotografie objevují ještě v časopisech vydavatelství Mona a deníku Právo, spot pak vysílá televize Prima) svádí k domněnce, že splní svůj účel a osloví širokou veřejnost. Detailnější pohled však ukazuje, že se celá akce dobrovolně limituje.

Permanentní make-up

Žádná z reklamních fotografií nezobrazuje brutalitu přímo. Nezachycuje ani utrpení, ani bolest žen, které se stávají obětí domácího násilí. Z agresora je vidět pouze „trestající“ ruka, která drží ženu za vlasy, případně se napřahuje po její tváři. Snímky přitom využívají nesmrtelný archetyp ženy-fifleny, jejíž osobnost se projevuje jen skrze účes a barvu rtěnky či očních stínů. Fotografovaným objektem se totiž stala efektně nasvícená a nalíčená modelka s lehce nepřítomným výrazem v očích. Doprovodný text (Některé stíny vydrží opravdu dlouho) se navíc zdánlivě zmiňuje o nepřekonatelných kvalitách jakéhosi neznámého kosmetického výrobku, který vydrží na tváři…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte