Nakladatelství Argo nedávno uvedlo na trh další svazek spisovatele Isaaca Bashevise Singera. Tuto skutečnost si uvědomí každý, kdo dnes vstoupí do libovolného knihkupectví s kvalitnější literaturou - obálka s použitím fotografie Karla Cudlína se již stala výrazným poznávacím znamením. Singer, nejznámější americký židovský spisovatel, za sebou zanechal (jak praví záložka) úctyhodně rozsáhlé dílo, s nímž je dnes díky četným publikacím posledních několika let dostatečně obeznámen též český čtenář. Místo přiblížení autorova života či obsahu dané prózy se tedy můžeme pokusit začlenit aktuálně vydané dílo Stíny nad Hudsonem do dobového i literárního kontextu.

Holocaust nad Hudsonem

Děj románu se odehrává v New Yorku mezi prosincem 1947 a listopadem 1949, to jest v době, kdy se Židé-uprchlíci i Židé-američtí „starousedlíci“ stále ještě bolestně vyrovnávali s holocaustem. Ať už jim nacisté vyvraždili veškeré příbuzné, nebo se jim podařilo uniknout a běsnící peklo pozorovat z dálky, jejich víře byla zasazena těžká rána. Zatímco jisté proudy judaismu prohlašují, že Bůh nezasahuje do věčného boje s temnými silami, jelikož účelem Stvoření byla svobodná vůle, a pro ortodoxní vyznavače se až do příchodu Mesiáše nic v chodu dějin nemění, stačí citovat následující dialog a uvědomíme si, jak rapidně upadá autorita náboženské moci: „Ale jak je možné vinit Boha, když zlo si zvolili lidé? On jim dal svobodnou vůli.“ Na druhou stranu: "Vyvražďovaní kojenci nemají…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte