Na zdejších středních školách se zřejmě málokdy stane, aby profesor načapal studenta, jak při vyučování louská pod lavicí biografii Jamese Joyce nebo teorie geniálního fyzika Stephena Hawkinga. V Británii ale už našli způsob, jak televizní generaci podobná témata přiblížit. Víc než deset let totiž zásobuje nakladatelství Icon Books britský trh desítkami životopisů klasiků světového myšlení v komiksové formě. Pražské nakladatelství Portál letos dva takové tituly nechalo přeložit do češtiny: mohutný knír Friedricha Nietzscheho a obrýlená karikatura Carla Gustava Junga za výlohami zdejších knihkupectví nabízejí způsob, jak se velkým myšlenkám dostat na kloub rychle a zábavně.

Úspěch pro začátečníky

Mexický komiksový kreslíř Eduardo del Rio známý po celém světě pod přezdívkou Ruis maloval v sedmdesátých letech naučné a politické komiksy do levicových novin, které se snažily vzdělávat nejchudší vrstvy populace. Sociální cítění a slabost pro levicové ideály ho přivedly až k myšlence vytvořit komiksovou biografii Karla Marxe: knihu Marx pro začátečníky vydal Ruis v roce 1976 v Británii a ta se okamžitě stala bestsellerem. Literární redaktor anglického nakladatelství, které malovaného Marxe vydalo, Richard Appignanesi se pro spojení „nízkého“ žánru s „vysokou filozofií“ nadchl a v roce 1991 si pro podobné publikace založil se dvěma kamarády vlastní firmu Icon Books. Jednoduchý recept na zábavné, ale odborně bezchybné komiksové příběhy pak vynesl malému…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte