Před vstupem do EU probíhá živá diskuse o tom, zda naše zájmy dojdou v Unii naplnění, nebo zda utrpí újmu. Debata se už příliš dlouho rozplývá v rétorickém libovolnu, neboť stále ještě není zodpovězena otázka, o jaké specificky české zájmy se vlastně jedná. Jako národní zájmy obvykle označujeme mír, nedotknutelnost území, ochranu obyvatel a ekonomický rozkvět země. Jenomže podobné definice používá většina států, a hlavní potíž tudíž spočívá v jejich zaměnitelnosti.

Výmluva zbabělých

Abychom mohli naše národní zájmy upřesnit, musíme je nejdřív paradoxně ještě více zobecnit. Každý stát by měl svým obyvatelům zabezpečovat dvě věci - bezpečnost a blahobyt. Když potom posuzujeme politiku určité země, vidíme značné podobnosti bez ohledu na to, která politická strana právě drží moc. Vlády přicházejí a odcházejí, trvale omezený repertoár jejich reálných možností přitom vylučuje ideologické výstřelky. Když proti tomu srovnáme politiku dvou různých států, ukáže se, jak rozdílné mohou být konkrétní politické kroky k dosažení stejných zájmů. Důvod je nasnadě. Různé státy sice usilují o stejné cíle, činí tak ale z rozdílných výchozích pozic, a musí proto používat různé postupy. Polsko musí provádět jinou hospodářskou politiku než Německo a Makedonie musí pro bezpečnost svých obyvatel učinit jiná opatření než Švédsko. Známé potíže se společnou evropskou hospodářskou politikou pramení z toho, že snaha uplatnit stejné předpisy v rozdílných podmínkách vede k…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte