Nová předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová není v české politice žádnou novou tváří. Jedenáct let v parlamentech a stranických funkcích už jí dokonce vyneslo literární portrét. Spisovatelka Eva Kantůrková popisuje ve svém Památníku (1994) Marvanovou, jak jí utkvěla v paměti z popřevratové České národní rady: „Patřila ke skupině radikálů, jejichž hobby je očistné bičování společnosti. Viděla jsem ze svého místa na řečniště z boku, poslankyně Marvanová tam stála, drobná, křehká, v osmém měsíci těhotenství, s andělsky jemnou tvářičkou, a andělským hlasem zdůvodňovala tuto právnickou a protilidskou smyčku.“ Pozorovatelé, kteří se při debatě o lustračním zákoně hůře vciťují do kůže agentů StB, nemusí hned v Marvanové vidět jakobína. Se spisovatelkou ale určitě budou souhlasit v tom, že předsedkyně je emotivní žena a že své názory dovede razantně prosazovat. I když to není nová tvář, od jejího vstupu na trůn Unie svobody se možná dá něco nového čekat.

Až naprší a snížíte daně

Jak známo, Hana Marvanová kriticky pohlíží na výkon vlád Václava Klause, kterých byla sama v parlamentu oporou. Nelíbí se jí, jak brzy Klaus polevil v reformním tažení. Jako advokátka ví, kde českou justici tlačí bota, a naléhá proto na právní reformu - což je také jeden z deficitů pravicových kabinetů. Nahlas dala najevo, že do politiky nepatří fixlování ve stranických účtech. Přesto platí, že Marvanová by daleko radši šla do koalice s ODS a pochybným liberálem Václavem…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte