Literatura byla pro Vladimíra Nabokova (1899–1977) vášeň, ale také hra a spisovatel s oblibou používal úskoků a triků, jimiž mátl nejen čtenáře, ale i literární kritiky, které příliš nemiloval. Navíc velice rád provokoval a stavěl na odiv cynismus, když odmítal být společensky a politicky angažovaným autorem anebo jakýmsi svědomím národa.

Komické typy

Nelásku Nabokov cítil i k satiře, ale ve svých povídkách a románech rád vykresloval tzv. komické typy, které nejčastěji ztělesňovali ruští spisovatelé a profesoři, freudovští psychoanalytici a emigranti. Se všemi se setkáváme také na stránkách románu Pnin. Jeho ústřední postavou je profesor Timofij Pnin, chodící encyklopedie „ruských krčení ramen a kroucení hlavou“. Freudovských psychoanalytiků je v díle několik, ale podobají se jeden druhému jako vejce vejci svým slovníkem a terminologií (otce rozdělují na „pozemské“ a „vodní“, o synech říkají, že mají vůči rodičům „těžký citový blok“, a u malých chlapců pozorují „vášnivou touhu vykastrovat svého otce“ s nostalgickým nutkáním „vrátit se do matčina lůna“). Široké spektrum emigrantů viděl neméně ironicky, ale s předstihem až do našich dnů, byli (a jsou) to lidé, „pro něž ideální Rusko sestávalo z Rudé armády, pomazaného monarchy, kolchozů, antropozofie, pravoslavné církve a vodních elektráren“. Ale to jsou jen postřehy, popisy a citové reminiscence spisovatele, který byl vyhnán ze své vlasti. Zvláštní na tomto románu je to, že nemá téměř žádný děj a…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte