Dne 11. října 1993 pronesl tehdejší premiér Václav Klaus na mítinku v Plzni dnes již legendární větu: „Ekonomická reforma v podstatě skončila.“ V dalších dnech pak upřesnil, že za námi je nejtvrdší fáze reformy: "Je to jako u člověka, který měl zlomenou nohu. Nyní mu srostla, ale on musí dále posilovat."Od zahájení reformních kroků uplynulo více než deset let. Podle obecného názoru většiny ekonomů ale transformace neskončila dodnes - ani u nás, ani v ostatních postkomunistických zemích.

Pomalu a lépe

Každá země má na počátku transformace omezení: obyvatelstvo s danou vzdělanostní strukturou, historickou zkušenost, přírodní zdroje ani kapitál nelze vyměnit. Měřeno růstem HDP, vedla si během 90. let z reformních zemí nejlépe Čína. Ekonomové se však nemohou shodnout, zda se o to zasloužila zvolená strategie reformy (důraz na konkurenci při absenci privatizace), nebo jestli Čína stále ještě prožívá cosi jako druhou průmyslovou revoluci (čínský HDP na obyvatele byl na počátku minulé dekády 400 dolarů, což byla přibližně desetina stejného ukazatele ve střední Evropě).Počátečními podmínkami se dá vysvětlit mnohé, ovšem v porovnání s Polskem, Maďarskem či Slovinskem můžeme dnes říci, že jsme promarnili šanci. Ještě v polovině 90. let se Česká republika zdála být úspěšným premiantem, a to i v očích Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Obě instituce totiž tehdy kladly důraz jen na rychlé zavedení soukromého vlastnictví a liberalizaci.Polsko tehdy…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte