Převratný zákon, který na českých silnicích poprvé zpochybnil doposavad vládnoucí právo silnějšího, má za sebou půl roku. Norma dávající na speciálních místech chodcům přednost před automobily chtěla zdejším ulicím dodat atmosféru ohleduplnosti a slušnosti. Splnilo se toto očekávání? Podle ředitele dopravní policie Zdeňka Bambase zatím tak „půl na půl“. V každém městě si totiž změnu atmosféry vyložili jinak. Například v severočeském Liberci zrušili již 23 přechodů. V Ostravě jich ke stejnému osudu určili dokonce 60 a chodec přecházející mimo „zebru“ se tam navíc stal oblíbeným terčem policejních pokut. O stejné praxi uvažují ve Zlíně - tamní řidiči nedávno pronikli do celostátních zpráv, když se jim v jediném dubnovém týdnu podařilo srazit na přechodech 6 pěších spoluobčanů.

Skáču, skáčeš, skáčeme

Nejvíce diskutovanou změnou silničního zákona je bezesporu přednost chodců na přechodech. Zdejší řidiči musí od ledna věnovat pozornost i dění na chodníku, a spatří-li, že někdo chce přejít vozovku po pruzích zebry, musí zastavit a počkat, dokud se tak nestane. To samozřejmě vnáší do automobilových kabin dosud nepoznaný prvek odpovědnosti a také to „zpomaluje dopravu“. Nicméně v Liberci už našli recept, jak paragraf obejít: úřady a policie zde hromadně ruší přechody. „Rušíme zejména ty na nebezpečných místech a ty, které brání plynulému silničnímu provozu,“ vysvětluje akci šéf dopravního oddělení libereckého magistrátu Pavel Rychetský. "Lidé nám do…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte