Od „buldozerové revoluce“ v Bělehradě uplynulo už čtvrt roku, ale při vánočních srbských volbách se žádné velké překvapení nekonalo. Srbští voliči, kteří deset let ignorovali opozici a vytrvale volili Miloševiče, jako by přehodili znaménka. Demokratická opozice Srbska (DOS), nyní již vládní, naplnila předpoklady a přetrumfla konkurenty neuvěřitelným poměrem. V republikovém srbském parlamentu má 178 poslanců, následována 36 Miloševičovými socialisty, 22 Šešeljovými radikály a jediným překvapením - 14 zástupci obskurní Strany srbské jednoty, založené kdysi nebožtíkem Željkem Ražnjatovičem Arkanem, válečným zločincem a mafiánem. O čem tento vývoj vypovídá?

Tmel se vytratil

Dobrá zpráva - úplný propad stran spjatých s minulým režimem - znamená pro DOS i přiblížení se jejího rozpadu. Širokou osmnáctičlennou koalici už nemá kdo stmelovat a o rozporech uvnitř si už cvrlikají vrabci na střeše. Kromě atraktivních záležitostí, jako je boj o kontrolu nad různými výnosnými obchody, jde i o přízemnější problémy. Jak zajistit vytápění srbských měst, které domácí energetika není s to pokrýt? Zatím se to řešilo neoprávněným přejímáním elektrické energie z rozvodných systémů sousedních států (jinými slovy krádeží elektřiny), po důrazných hrozbách ze zahraničí však Srbové s touto praxí skončili. Musí tedy za energii platit, stejně jako sehnat peníze na důchody, výplaty atd. Pak je tu ožehavá otázka spolupráce s haagským tribunálem, do níž se nikomu nechce. A ve…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte