Americký plán na obranu proti balistickým raketám je velice kontroverzní záležitost. Článek Marka Faka Války ve Hvězdách (Respekt č. 18/2001) mu ale přisuzuje vlastnosti, které mít nemá, a tak z něj dělá plán ještě kontroverznější. Minimálně zvláštní je už poznatek, že „pro většinu Američanů je nyní šokujícím překvapením, když jim nová Bushova administrativa připomíná, že více než deset let po skončení studené války neexistuje proti zničujícímu jadernému útoku ze strany na hlavu poraženého rivala (Ruska) jiná obrana než diplomacie nebo Národní protiraketová obrana (NMD)“. O tom, zda Rusko bylo na hlavu poraženo, se dá dlouze diskutovat. Pokud by tomu tak skutečně bylo, nemohlo by pro USA znamenat žádné nebezpečí a nemohlo by si ponechat 2000 jaderných hlavic. Větším problémem textu je ovšem naznačování, že NMD je zaměřena proti Rusku. Jde přitom o omezený protiraketový systém, který má chránit Spojené státy před útokem maximálně několika balistických raket. Není tedy stavěn na to, aby mohl zabránit rozsáhlejšímu útoku. Nejlepší ochranou před ruskými raketami proto i nadále bude diplomacie.

Pozdrav od Reagana

Popis protiraketového deštníku v článku pana Faka vyvolává další otazníky. Autor se odvolává na „oficiální materiály vládní organizace, která má vývoj protiraketových obranných technologií na starosti“. Podle těchto materiálů by se měla protiraketová obrana skládat z "pozemních a…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte