Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Scénář roku 2017

Den před čtyřicátým výročím letu prvního člověka do vesmíru, letošního 11. dubna, byla v Moskvě zahájena konference „Vesmír beze zbraní – dějiště mezinárodní spolupráce v 21. století“. Účastnily se jí delegace ze 104 zemí světa (chyběly zástupci Spojených států a Velké Británie). „Společným úsilím musíme zachovat pro budoucí generace mírový vesmír,“ vzkázal účastníkům ruský prezident Vladimír Putin, který necelé dva týdny dříve nařídil vytvoření Ruských vesmírných sil. Činnost by měly zahájit v červnu. „Jsou zaměřené na řešení otázek mírového charakteru a vytváření ekonomického a vědeckého pokroku,“ řekl na konferenci nový ministr obrany Sergej Ivanov. Přesný úkol nové jednotky nespecifikoval. Pouze upřesnil, že jednotka bude mít na starosti sběr informací ze satelitů a jejich předávání na nižší úroveň. Například, jak doslova uvedl, při boji proti Čečencům.

Reakce na Američany

Ruské vesmírné síly mohou být odpovědí na vznik americké 76. vesmírné eskadry, která zahájila činnost koncem ledna. Spadá pod americké vojenské letectvo a jejím oficiálním úkolem je výzkum prototypů pro „ochranu vesmírných systémů a rychlé ovládnutí vesmíru“. Eskadra vznikla shodou okolností ve stejný den, kdy bylo pod názvem „Schriever 2001“ zahájeno vůbec první cvičení amerických ozbrojených sil zaměřené výlučně na vesmír. Detaily zůstávají utajeny, přesto se objevily informace, že se scénář odehrával v roce 2017. Vojáci vytvářeli v počítačích podmínky pro kontrolu…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte