Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Mezi Davidem a Goliášem

„Kdo ovládá východní Evropu, vládne centru, kdo ovládá centrum, vládne světové ostrovní mase, kdo ovládá světovou ostrovní masu, vládne světu." Tak pravil sir Halford Mackinder, otec geopolitického myšlení. Poté co geopolitické uvažování sehrálo neblahou roli v imperialistické strategii nacistů, sice upadlo na několik desetiletí v nemilost. S pádem železné opony však geopolitiku opět „objevily“ obě strany bývalé ideologické barikády.

Souboj titánů

Americký teoretik Immanuel Wallerstein uvažuje o budoucnosti světa jako o soužití a střetávání dvou velkoprostorů. Přičemž součástí jednoho, vedeného západní Evropou, má být Afrika, Rusko a Přední Asie. Jeho protiváhou se pak má stát velkoprostor pacifický, vedený Japonskem a USA. Wallerstein se přitom domnívá, že ve střednědobé perspektivě převáží v pacifickém velkoprostoru dominance Japonska, které se následně zaplete do konfliktu s Evropou. Jiný pohled na budoucnost má ředitel Institutu strategických studií Harvardovy univerzity Samuel M. Huntington, který dospěl k závěru, že světový vývoj poznamenají především rozpory mezi sedmi až osmi kulturními okruhy: západním, konfuciánským, japonským, islámským, hinduistickým, slovansko-ortodoxním, latinskoamerickým a možná i africkým. Někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger se naproti tomu zase domnívá, že světovému uspořádání bude dominovat šestice velmocí - USA, Evropa, Čína, Japonsko, Rusko a Indie. Všechny geopolitické teorie však…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte