Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Kobylá chce svobodu

Je to překvapení - narazit v severomoravské divočině na úpatí jesenických kopců na přímou demokracii švýcarského střihu. Ale v obci Kobylá to tak dnes je. Touha občanů po samostatnosti a politické hrátky v Praze zařídily, že pětisethlavou vesnici neřídí zastupitelstvo, ale rada dobrovolníků a referenda. Mohlo by to být skvělé nebýt faktu, že kleště platných předpisů brání rebelům v Kobylé normálně žít.

Ohňostroj marnosti

Když loni v létě dorazila až na Žulovskou pahorkatinu zpráva o snaze vlády znemožnit vznik malých obcí, nastal v Kobylé shon. Kabinet prosadil do reformy veřejné správy podmínku, že nová obec může napříště vzniknout, ne když si to občané přejí, ale pouze v případě, že počet jejích obyvatel překročí hranici tisíce lidí. Kobylanů, kteří od pětasedmdesátého roku rozhodnutím komunistických plánovačů patří pod střediskovou obec Žulová, je ale „pouze“ pět set. „Uvažovali jsme o odtržení už léta. Ale pořád se o tom jen mluvilo. K činu nás donutil nový zákon. Bylo to teď, anebo nikdy,“ říká vůdce „povstání“ a bývalý šéf služeb v Žulové Bohumil Poulíček. Na zásadní poradu přišlo loni v srpnu do hostince U lišáka sedmdesát obyvatel - a všichni zvedli ruku pro odtržení. „Zeptali jsme se, kdo by s tím chtěl pomáhat, a chtěli téměř všichni,“ vzpomíná Poulíček. „Tak jsme prostě bez voleb vzali prvních třináct dobrovolníků.“ Tým připravil potřebné referendum a zhruba pětaosmdesát procent občanů hlasovalo pro osamostatnění. "Mezi důvody byl za…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2023
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte