Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Až příště

V nedávných volbách v Černé Hoře oslavili vítězství jak příznivci koalice prezidenta Mila Djukanoviče, která se získanými 42 procenty hlasů vyhrála, tak i jeho protivníci, hájící státní svazek se Srbskem. Jejich blok „Společně pro Jugoslávii“ obdržel překvapujících čtyřicet procent hlasů. Jediní, kdo neměli důvod k oslavám, byli málo početní zastánci otevřené občanské společnosti. Více než osmdesát procent hlasů pro postkomunistické strany je sotva mohlo potěšit.

Djukanovičův obrat

Oba hlavní tábory černohorské politiky sice hájí protichůdné postoje v otázce budoucnosti země, pocházejí však ze stejné líhně. Djukanovičova Demokratická strana socialistů (DPS) vznikla v roce 1991 přejmenováním z černohorské Komunistické strany. Protihráč, Socialistická národní strana (SNP), se vydělil z DPS před čtyřmi lety a nyní vede tříčlennou prosrbskou koalici. V čele obou uskupení se nacházejí lidé, kteří se politicky vyškolili v komunistických institucích. Jejich demokratická rétorika zní podobně prkenně, jako když ji pronášejí předáci KSČM. Milo Djukanovič má však v tomto ohledu náskok. Tuctovým demokratem se stal už v roce 1997. Tehdy se obrátil proti nejmocnějšímu muži Balkánu Slobodanu Miloševičovi a postupně začal prosazovat co největší nezávislost jeho ani ne milionové země, která spolu se Srbskem od první poloviny devadesátých let vytváří Svazovou republiku Jugoslávii. Lídři SNP stáli naopak za bělehradským vládcem až do jeho pádu, což jim ovšem…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte