Kalifornský guvernér Gray Davis původně chtěl v roce 2004 kandidovat na prezidenta. Místo toho napřesrok stěží obhájí aspoň své současné křeslo. Důvod? Energetická krize, která se s nejbohatším americkým státem vleče od loňského léta (viz Respekt č. 43/20005/2001). Další dějství nastalo počátkem dubna, kdy se největší kalifornský distributor elektřiny Pacific Gas & Electric sám poslal do bankrotu. Krize už dávno přerostla rozměry jednoho státu. Prezident Bush ji například uvádí mezi důvody, proč Amerika nepřistoupí ke Kjótskému protokolu o snižování emisí. Ovšem obyčejné Kaliforňany asi nejvíc zajímá, co bude za pár měsíců. „Každý říká, že zajímavé bude léto, až všude naplno pojede klimatizace,“ říká Roman Kasan, šéf české počítačové firmy Tiny Software z kalifornského Silicon Valley.

Země bez elektráren

Kalifornie se v roce 1996 stala americkým průkopníkem v uvolňování trhu s elektřinou. Ovšem tak neúspěšným, že britský týdeník The Economist v jejím případě používá slovo deregulace výhradně v uvozovkách - neboť se odehrála podle pravidel, „jaká by vymyslel leda Marx, ať už Karel nebo Groucho“. Co se stalo? Stát uvolnil pouze ceny pro velkoodběratele. Distributoři tím pádem kupovali proud z elektráren za volné ceny, ale domácnostem ho dodávali za regulované (k plnému uvolnění mělo dojít až v…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte