Na jeden měsíc se v Křížové chodbě pražské Staroměstské radnice zastavila putovní fotografická výstava Paříž pod objektivem. Dokumentuje snahu bezmála čtyřiceti fotografů zachytit proměny města nad Seinou v právě skončeném století. A nutno říci, že taková přehlídka hvězd dějin dokumentární fotografie se v Praze málokdy vidí. Francouzské kurátorce Anne Cartier-Bressonové, která z archivů čtyř pařížských muzeí snímky vybrala a poskládala k sobě, se ale podařilo víc než jen nahromadit záběry legendárních tvůrců: její dramaturgie vypráví příběh magického velkoměsta, které někdy v opojení vlastním kouzlem zapomíná své obyvatele znepokojovat. Takový příběh nemusí být úplně pravdivý, ale čte se jedním dechem.

Jsem krásná

Pražská instalace sice bohužel v malém prostoru poněkud připomíná stísněné bludiště, návštěvník je ale od prvního pohledu duchem o tisíc kilometrů západněji a na Staroměstské náměstí, odrážející se ve sklech rámů, ochotně zapomene. Chronologicky řazený soubor začíná na počátku tohoto století klidnými romantickými záběry nábřeží, malých krámků a bulvárů, do kterých se, tak jak to vývoj fotografické techniky umožňoval, postupně vkrádají lidé a rok od roku si troufají blíž k objektivu. Když se pak v roce 1928 maďarský emigrant André Kertész vyšplhá na věžní hodiny a geniálně vkomponuje siluety jejich číslic do zalidněného náměstí dole pod věží, nemůže být už nikdo na pochybách, že dokumentární fotografie začala doopravdy mluvit. Paříž se…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1543

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte