V Izraeli se schyluje ke světovému unikátu: 6. února voliči rozhodnou o novém (nebo staronovém) premiérovi, ale složení parlamentu se nezmění. Jak je to možné? Setkáváme se tu s jedním z důsledků volebního zákona platného od roku 1996, který dává voličům dva hlasy - jeden stranický a jeden přímý premiérský.Tento systém umožňuje po volbách rychlý vznik vlády, neboť premiér má velmi silný mandát. Vláda ale může rychle ztratit většinu, jak se ukázalo loni v červnu, a sám její předseda může být okolnostmi donucen k rezignaci, jak se ukázalo nyní. Takže byť se 6. února rozhodne o skutečném dopadu vyhrocené bezpečnostní situace na mírový proces na Blízkém východě, samotné mimořádné volby nejsou přímým důsledkem násilností, ale spíše jediným východiskem premiéra Ehuda Baraka z patové vnitropolitické situace.

Osobní zásah

Barak svým odstoupením z 9. prosince reagoval na návrh zákona o rozpuštění parlamentu a vypsání všeobecných voleb. V současném Knesetu ztratila levicová vláda většinu již před letní přestávkou (Respekt č. 25/2000), ale náboženské strany,jazýček na vahách mezi levicí a pravicí, vyjádřily Barakovu vedení nedůvěru až po červencových ústupcích v Camp Davidu a po vzedmutí poslední vlny násilí. Pokud by se konaly normální (byť předčasné) parlamentní volby, termín by se dohodl na politických jednáních a o úřad premiéra by se ucházeli čtyři zřejmí kandidáti: za pravici Ariel Šaron a Benjamin („Bibi“) Netanjahu, za levici Ehud Barak, případně…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte