Když v září minulého roku Miloš Zeman slavnostně zahajoval stavbu nové továrny Philips v Hranicích na Moravě, mluvilo se o investici desetiletí. A všichni hýřili optimismem: moderní fabrika prý vyřeší problém nezaměstnanosti a povzbudí další zahraniční firmy k příchodu do Česka. Technologický kolos od té doby povyrostl, ale stala se nemilá věc. Tamní radnice zapomněla holandské manažery informovat, že díky školácké chybě při výkupu pozemků buduje Philips na zelené louce za Hranicemi zřejmě největší černou stavbu v současné Evropě. Své selhání se starosta Hranic pokusil napravit opravdu svérázně: vyhrožováním a nátlakem na majitelku nevykoupené parcely,v čemž mu až z Prahy přijel pomáhat vysoký představitel policie.

Paní, já znám Zemana

Do prvního prosince minulého roku se podle smlouvy mělo město Hranice postarat o vykoupení zhruba stovky soukromých parcel pro Holanďany. Radnice nabídla majitelům sto pět korun za metr čtvereční. „Zdálo se mi to málo a doslechla jsem se,že ostatní dostali víc,a tak jsem nasadila cenu o padesát korun vyšší,“ vysvětluje majitelka neprodaného pozemku Markéta Regecová (28) počátek konfliktu. Radnice jí tehdy na konci roku 1999 vzkázala, že se s ní o jiné ceně než původní bavit nebude. „Dávali mi znát, že se s nějakou kadeřnicí nebudou zabývat, a když se mi nelíbí cena, prý se bez mých pozemků obejdou,“ popisuje Regecová jednání starostova úřadu. Vzhledem k tomu, že zmíněné pozemky protínají výrobní halu Philipsu, je…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte